Cypr – atrakcje Pafos i okolice

Zaczynamy od miasteczka Pafos, ponieważ darzę je największą sympatią, za to, że nie jest tak głośne i turystyczne jak większe kurorty.

Główne atrakcje Pafos i okolic to:

  • Mozaiki
  • Grobowce Królewskie
  • Port i Kato Pafos
  • Łaźnie afrodyty
  • Półwysep Akamas
  • Geroskipou

Mozaiki

Jeden z największych skarbów Cypru. Pod niewiele mówiącym hasłem mozaiki kryje się tak naprawdę część wielkiego miasta z czasów rzymskich, gdzie zachowały się kompleksy budowlane z przepięknymi mozaikami.  Są one jednymi z najwspanialszych w basenie Morza Śródziemnego. Prace wykopaliskowe ruszyły 1965 w których brali udział polscy archeolodzy. Odkryto wówczas wiele rzeźb i budowli z czasów hellenistycznych. W późniejszym czasie odkryto monety z IV p.n.e oraz mozaiki związane z Achillesem.   Przy wejściu znajduję się wspaniały dom Dionizosa, duża budowla w stylu grecko-rzymskim. Dom ma 2 tyś metrów kwadratowych z czego mozaiki pokrywają aż 556 m. kw.

mozaiki pafos cyprus09_011

Trochę dalej znajduję się odeon, kryty teatr na 1250 osób. Pochodzi z II wieku. W dalszej części interesujące są również mury obronne, rzymska agora.

Grobowce Królewskie

Grobowce Królewskie znajdowały się już poza murami Nea Pafos. Ta imponująca nekropolia powstała w III w. p. n. e. Grobowce królewskie były miejscem pochówku około 100 najważniejszych urzędników administracji  oraz najbogatszych mieszkańców
Cypru. Do grobowca schodzi się zazwyczaj w głąb. Filary podtrzymują otaczające atrium portyki. Komory grobowe wydrążono w skalnych ścianach. Największe wrażenia robią groby nr 3, 4 i 8.

 

Port i Kato Pafos

Zwiedzanie Kato Pafos najlepiej zacząć od portu. Jest on pełen sklepików oferujących wyroby rzemieślnicze, pamiątki, biżuterię, kafejek i restauracji. Na początku falochronu znajduję się Zamek.

Jest to niewielki zamek strzegący samego portu. Odzielony od reszty miasta jest fosą nad którą wzniesiono kamienny most. Zamek został zbudowany w XIII w przez frankijskich władców

Łaźnie afrodyty

Jest to piękne miejsce położone jest za portem rybackim w Latsi w kierunku krańca półwyspu Akamas. Naturalny zbiornik otoczony zielenią leży na końcu małego szlaku natury. Jak sugeruje nazwa, uważa się, że grota to miejsce, w którym Bogini Miłości zażywała kąpieli. Mit mówi także, że jest to miejsce, w którym Afrodyta poznała swojego kochanka, przystojnego Adonisa, gdy zatrzymał się zaczerpnąć wody podczas polowania. W momencie, w którym napił się wody, Adonis zakochał się w bogini.

 

Półwysep Akamas

Ludzi spragnionych ciszy i spokoju zapraszam na Półwysep Akamas. Półwysep w całości jest objęty jest ochroną  i oznaczony jako rezerwat przyrody. Posiada dziką przyrodę, piaszczyste plaże oraz wspaniale urozmaiconą linie brzegową. Akamas to przede wszystkim krystalicznie czysta woda oraz miejsce lęgowe żółwi morskich.

Geroskipou

Miejscowość  położona bardzo blisko Pafos stała znan jest głównie z bizantyjskiego kościoła  Agia Paraskevi. Zbudowany został na przełomie IX i X wieku. Budowla jest świątynią z pięcioma kopułami i trzema nawami. Wnętrz zdobią ciekawe malowidła z różnych okresów oraz piękne dwustronne ikony z XV wieku.

Czytaj więcej:

Cypr – jak dojechać

Cypr – Klimat

Cypr – Jak się poruszać po wyspie

Galeria zdjęć