Cypr – klimat

W przeważającej części Cypru panuje klimat śródziemnomorski z upalnymi, suchymi latami, rozpoczynającymi się w połowie maja i trwającymi do połowy września oraz deszczowymi, łagodnymi zimami, trwającymi od listopada to połowy marca. Wiosna i jesień z łagodną pogodą stanowią krótką przerwę pomiędzy tymi dwoma porami roku. Przy bezchmurnym niebie i słońcu świecącym przez prawie cały rok długość dnia na Cyprze trwa od 9,8 godziny w grudniu do 14,5 godziny w czerwcu.

Średnie temperatury
W szerokim ujęciu klimat Cypru charakteryzują gorące lata i łagodne zimy. Istnieje znaczna sezonowa różniąca temperatur pomiędzy temperaturami w środku lata a temperaturami w środku zimy, która waha się od 18° C w głębi kraju do około 14° C na wybrzeżu. Różnica pomiędzy maksymalną temperaturą w ciągu dnia a minimalną temperaturą w ciągu nocy jest także znaczna. W zimie różnica ta wynosi od 8° do 10° C na nizinach i od 5°C do 6° C w górach, natomiast latem od 16° C na centralnej równinie i 9°C do 12° C w pozostałych miejscach kraju.

Dzienne temperatury w najgorętszych miesiącach, czyli od lipca do sierpnia, wahają się od 29° C na centralnej równinie do 22° C w Górach Troodos. Średnie maksymalne temperatury dla tych dwóch miesięcy wahają się od 36° C do 27° C. W styczniu, który jest najzimniejszym miesiącem na wyspie, przeciętna dzienna temperatura wynosi 10° C na równinie centralnej i 3° C w górnych częściach Gór Troodos, podczas gdy średnie minimalne temperatury wynoszą 5° C i 0° C.

Temperatura wody w morzu
Temperatura na otwartym morzu waha się w okolicach 22° C od czerwca do listopada, wzrastając do 27° C w sierpniu. Nawet w ciągu trzech najzimniejszych miesięcy, czyli od stycznia do marca, średnia temperatura wody w morzu wynosi 16° lub 17° C. Przy brzegu temperatura wody na głębokości od trzech do czterech metrów jest podobna do temperatury na otwartym morzu, wahającej się od 15° do 17°C w lutym i od 23° do 28° C w sierpniu. Poza płytkimi wodami o głębokości powyżej jednego metra nie obserwuje się znaczących dziennych wahań temperatury wody w morzu.

Wilgotność powietrza
W zimę w ciągu dnia i przez cały rok w nocy wilgotność powietrza waha się od poziomu średniego do niskiego (65% – 95%). W lato wilgotność jest bardzo niska w południe, wahając się od 15% do 30% na równinie centralnej. Mgły są rzadkim zjawiskiem i pojawiają się zwykle wczesnym rankiem. Widoczność jest zwykle bardzo dobra i doskonała. Wyjątek stanowi kilka dni na wiosnę, gdy w powietrzu unosi się pył z pustyń arabskich i afrykańskich.

Słońce
W porównaniu z większością krajów klimat Cypru charakteryzuje się dużym nasłonecznieniem. W sześciu miesiącach letnich słońce świeci jasno przez 11,5 godziny dziennie. Nawet w miesiącach grudzień i styczeń dzienne nasłonecznienie wynosi 5,5 godziny.

Wiatry
Kierunek i siła wiatrów wiejących na wyspie są bardzo zmienne w zależności od wysokości i temperatur lokalnych.

Średnie temperatury w ciągu roku

Temperatura powietrza w dzień [°C]:
sty
16
lut
17
mar
18
kwi
22
maj
26
cze
30
lip
32
sie
32
wrz
30
paź
27
lis
22
gru
18
Temperatura powietrza w nocy [°C]:
sty
7
lut
6
mar
8
kwi
11
maj
16
cze
20
lip
22
sie
22
wrz
20
paź
16
lis
12
gru
8
Temperatura wody [°C]:
sty
16
lut
17
mar
17
kwi
17
maj
20
cze
23
lip
25
sie
26
wrz
25
paź
24
lis
19
gru
17

 

 

Czytaj więcej:

Cypr – jak dojechać

Cypr – Atrakcje Pafos i okolic

Cypr – Jak się poruszać po wyspie

Galeria zdjęć