Cypr – poruszanie się

Istnieją trzy podstawowe możliwości:

  • wypożyczony samochód
  • taxi
  • autobus

Wypożyczamy samochód

Jeśli planujemy zwiedzanie wyspy przez parę dni lub przez cały okres pobytu, najlepszym rozwiązaniem jest wypożyczenie samochodu. Ważne jest aby dokonać wcześniej rezerwacji przez internet, wtedy ceny potrafią być niższe nawet o 50%.  Samochód możemy odebrać bezpośrednio na lotnisku lub w mieście gdzie się zatrzymujemy.  Pamiętaj że na Cyprze obowiązuje ruch lewostronny.

Jeśli poczujemy potrzebę wypożyczenia samochodu w trakcie odpoczynku, należy się udać do jednego z wielu biur oferującymi wynajem samochodów. Przeważnie minimalny okres wypożyczenia to 3 dni. Ceny zaczynają się od około 25Euro za dzień dla najmniejszego samochodu. Przykładowe witryny gdzie możesz wypożyczyć samochód to: economycarrentals.com,

prime-car-rentals.com/carhire-prices.htmcarshirecyprus.com.

Ruch na Cyprze jest umiarkowany a kierowcy uprzejmi. Każdy wypożyczany samochód jest rejestrowany na czerwonych tablicach rejestracyjnych, dzięki temu możemy liczyć na wyrozumiałość innych kierowców:)

Taxówka

Podróż taxówką jest najbardziej komfortowa. Wsiadamy i nic nas już więcej nie interesuję, nie musimy się się martwić aby nie jechać pod prąd w ruchu lewostronnym. Przykładowe ceny usługi to:

Larnaca – Aya Napa 50 Euro

Larnaca Limassol 55 Euro

Larnaca – Pafos 110 Euro

Przed wylotem możemy zarezerwować taxówkę, która będzie na nas czekać już na lotnisku. Przeważnie jest to pan czekający w hali przylotów z karteczką z wypisanym naszym nazwiskiem. Przykładowa firma to: cyprus-taxi-transfers.com. Są tu również podane szczegółowe koszty podróży po wyspie.

Autobus

Najtańszy ale najmniej komfortowy sposób przemierzania Cypru. Wprawdzie istnieje rozbudowana siatka połączeń międzymiastowych, jednak nie są one zbyt częste. Z lotniska w Larnace możemy dojechać wszędzie, jednak do Pafos jest to podróż z przesiadką w Limassol. Autobusy są czyste i przeważnie puste. Koszt przejazdu np. Larnaka – Pafos to 12 Euro. Szczegółowy rozkład  jazdy autobusów na Cyprze dostępny jest tutaj Cypr autobusy.

Poruszanie się już po samym mieście np Pafos, jest bardzo proste. Od pewnego czasu powstało bardzo wiele nowych linii, dzięki którym możemy jeździć po całym mieście oraz okolicach. Rozkład jazdy autobusów w Pafos jest dostępny pod linkiem Autobusy Pafos. Pojedynczy przejazd kosztuję 1 Euro. Bilet tygodniowy 10 Euro. Tutaj znajdziecie bardzo pomocną mapkę Pafos z zaznaczonymi liniami autobusowymi.

Czytaj więcej:

Cypr – jak dojechać

Cypr – Klimat

Cypr – Atrakcje Pafos i okolic

Galeria zdjęć