Praga – przewodnik na weekend

Praga na weekend – najlepiej dłuższy 🙂

Zwiedzanie i atrakcje

Przyjeżdżając do Pragi najlepiej zacząć jej zwiedzanie od samego centrum, czyli od Wacławskich Namesti potocznie zwanym Waclawakiem. Najłatwiej dostać się tu  z przedmieść Metrem, linią A lub B na dużą, dwupoziomową stację Mustek. Na samym placu należy koniecznie obejrzeć pomnik św. Wacława na koniu( inny pomnik konia, tym razem odwróconego do góry nogami  autorstwa czeskiego artysty Davida Černégo znajduje się w Pałacu Lucerna) oraz największy w Europie 5 piętrowy sklep obuwniczy czeskiej firmy Bata 🙂Most Karola widok z rzeki

W najbliższej okolicy znajduje się jeden z praskich must see czyli starówka i rynek staromiejski. Po drodze zahaczamy o najlepsze lody w mieście, czyli Angelato na ul Rytířská.  W natłoku przepięknych kamieniczek i kościołów na największą uwagę Rynek Staromeijskizasługuje słynny Zegar Astronomiczny(Orloj). Nie tylko wygląda spektakularnie, ale posiada niesamowite funkcje (jak na mechanizm z 1410 roku). Wielbicieli opowieści z dreszczykiem zainteresuje historia zegara, którego autor, jak głosi legenda, został po zakończeniu prac przy zegarze oślepiony, gdyż zleceniodawcy chcieli mieć pewność, że nigdy nie stworzy piękniejszego dzieła. W ramach zemsty artysta rzucił się z wieży w głąb mechanizmu zegara niszcząc go. Ponieważ brak było śmiałków, którzy podjęliby się reparacji arcyskomplikowanego mechanizmu, przez wiele lat zegar był niesprawny aż do czasu gdy kilkanaście lat później naprawyi i prac modernizacyjnych dokonał kolejny czeski artysta.

Stojąc przodem do zegara należy skręcić w lewo, aby wkroczyć w labirynt wąskich, starych uliczek zmierzających wprost nad rzekę Wełtawe i zobaczyć najsłynniejszą praską atrakcję czyli  Most Karola. Wybudowany w 1357 r. most z 30 posągami po obu stronach symbolizujących
różnych świętych stanowi mekkę wszystkich turystów, praktycznie o każdej porze dnia natraficie na grupy przybyszy z różnych zakątków świata, wśród których prym wiodą robiący miliardy zdjęć gigantycznymi obiektywami Japończycy.

Przechodząc dalej i przeciskając się przez tłum turystów trafimy na Hradczany a wyżej na Zamek Królewski z uroczymi ogrodami, zobaczymy Katedrę św. Wita, Wacława i Wojciecha, której budowa zaczęła się w 1344 r. w a ostatecznie skończyła w 1929 r (tak 585 lat), oraz słynną Złotą Uliczkę z malutkimi domkami.Angelato

Inne praskie atrakcje warte zobaczenia:

Park Petrin i wieża na szczycie wzgórza wybudowana przez znanego Eiffla, z której rozciąga się wspaniały widok na całą Pragę.  Na szczyt góry można wjechać kolejką lub zrobić sobie miły spacer, a na samą wieżę można wjechać windą lub wejść krętymi 299 schodkami.

Park na wyspie – Strzelecki Ustrov, to idealne miejsce na odpoczynek po lub w trakcie zwiedzania. Znajduje się pośrodku mostu Legii przy Teatrze Narodowym.  Jeśli jesteśmy już na rzece warto też skorzystać z rowerów wodnych lub minimum dwugodzinnym rejsem statkiem wycieczkowym.

Tanczacy DomPrzechodząc się nabrzeżem i częścią zwaną Naplavka z wieloma pubami z kultowym Bajk Azyl na czele gdzie prawie każdego wieczoru odbywa się kulturalny performance od koncertów po występy teatralne dojdziemy do uroczego parku ze starą twierdzą zwanym Wyszehrad. Znajduje się tu również zabytkowy kościół i cmentarz, na którym pochowani są czeskie znane osobistości.

Jeśli pogoda nam sprzyja, mamy jeszcze dużo wolnego czasu trzeba wybrać się do Zolte Lazne, czyli kompleks rekreacyjny nad samą rzeką. Znajdziemy tu boiska do siatkówki, bary, sporty wodne i wieczorne koncerty.

 

Gdzie jeść:

W Pradze jest pełno dobrego jedzenia i jeszcze lepszego piwa. Z lokalizacji, które mogę polecić to na pewno Potrefena Husa – idealna sieciówka na lunch, polecamy Hovezi  Gulas, Gulas w Chlebu, żeberka, La Picola Perla- dobre włoskie jedzenie, U Medvicu-bardzo dobre tradycyjne czeskie jedzenie, Tanker – z pięknym widokiem na całą starówkę z tarasu na dachu, idealne miejsce na kileliszek wina i rozkoszowanie się panoramą Pragi, Peter Burgers Pub (troszkę dalej) z super burgerami w dobrej cenie, Lokal – tradycyjny czeski pub z podobno najlepszym piwem Pilsner podawanym w idealnej temperaturze.

Atrakcje na wieczór:

A wieczorem, Praga ożywa! Na before party najlepsza jest wspomniana wcześniej Naplavka. Później, gdy większość turystów wracaNaplavka - Bajk Azyl wieczorem do hoteli jedna ulica zaczyna tętnić życiem – to Dlouha street!! Pełno klubów, pubów, dyskotek. Na początek odwiedzamy bar NOD niedaleko Lokal-u i znanej dyskoteki Rody. Po północy możemy udać się do modnego clubu James Dean gdzie dziewczyny tańczą w klatkach, trochę undergroundowego Klubu 2 Patro na 2 piętrze kamienicy gdzie wnętrze wygląda jak większe mieszkanie. Jeśli lubicie ostry Rock to najlepsze miejsce na zabawę to Harleys. Kelnerzy żonglują płonącymi butelkami, sikają wodą – ogólnie jazda na całego;)

Krótka wycieczka w bliskie okolice Pragi:

Jeśli mamy wolnych parę godzin i samochód, koniecznie musimy odwiedzić kaplicę czaszek w Kutnej Horze. Znajdują się tu szczątki 40–70 tys. ofiar epidemii dżumy z połowy XIV w., wojen husyckich oraz wojny trzydziestoletniej. Czaszki i kości zmarłych posłużyły jako materiał IMG_3372konstrukcyjny dla stworzenia niemal całego wystroju obiektu, w tym kapliczek, ołtarzy, żyrandoli, herbu rodowego książąt Schwarzenbergów oraz „podpisu” Františka Rinta, autora wystroju Kaplicy. Robi wrażenie, na żywo dużo większe niż na zdjęciach…

PilznoDla sympatyków motoryzacji polecam ciekawe muzeum Skody znajdujące się przy jej fabryce w Mlada Boleslav gdzie znajdziecie ponad 340 różnych modeli tej firmy aż od 1928 roku.

Zamek Karlstejn z 1348 r., czyli najsłynniejszy zamek w Czechach. Możemy dostać się tu malowniczą ścieżką rowerową z Pragi. Trasa w dwie strony to około 80km, ale dla niewprawionych kolarzy istnieje opcja powrotu pociągiem. Zobacz szczegóły trasy

Dla spragnionych dużej ilości piwa niezbędna jest wizyta w browarze Pilsner Urquell w Pilznie 40 minut jazdy autostradą od Pragi. Nie tylko poznacie tutaj ciekawą historię browaru, ale również na własne oczy zobaczycie nowoczesną halę produkcyjną, w której co godzinę rozlewane jest piwo do 120 000 butelek.

 

KML-LogoFullscreen-LogoQR-code-logoGeoJSON-LogoGeoRSS-LogoWikitude-Logo
Praga na weekend

ładowanie mapy - proszę czekać...

Strzelecki Ustrov: 50.080480, 14.410501
Waclawskie Namesti: 50.081763, 14.426726
Hradczany: 50.088617, 14.392068
Dlouha: 50.090174, 14.424884
Vyszechrad: 50.067381, 14.417391
Vyszechrad: 50.067381, 14.417391
Most Karola: 50.086477, 14.411437
Stare miasto: 50.087371, 14.420820

 

2 Comments

Submit a comment


*