Święto wina w Czechach

Wrzesień jest to  czas na wspólne celebrowanie i świętowanie związane z tematyką winobrania i wina W tym roku miałem przyjemność uczestniczyć w jednym z większych festynów w centralnych Czechach – Trojskim Winobraniu w Pradze.Winobranie Praga

Świeży burczakWino to zaraz po piwie ulubiony napój Czechów. Najlepsze winnice znajdują się na południowych Morawach opisywanych w naszym
poprzednim poście (W 2 godziny od Pragi) jednak i w samej stolicy, blisko centrum znajdują się spore winnice np.  św Klary.

Wstęp na festyn  to koszt 100 kc (ok. 15 zł), ale za tą cenę dostajemy również  możliwość wstępu do ogrodu Praga ogrod botanicznybotanicznego i parku przy Zamku Troja.  Przez dwa dni możemy skosztować wielu rodzajów win sprzedawanych na około 40 stoiskach.  Obowiązkowo trzeba skosztować Burčák czyli napoju powstałego z przerwania fermentacji wina. Uwaga, ponieważ  Burčák  po wypiciu dalej fermentuje w przewodzie pokarmowym, trzeba się liczyć z tym, że po kilku kieliszkach stężenie alkoholu we krwi kilkugodzinnym  odstępie czasu od degustacji,  a co za tym idzie towarzyszący poranny kac, mogą być całkiem spore. Degustacje umilają muzyczne i teatralne występy na żywo.

Jeśli jesteście wielbicielami wina, świętowania, festynów bądź  chociażby macie ochotę na poznanie czeskiej tradycji serdecznie zapraszamy na Świętowinobranie troja Winobrania!

 

 

Submit a comment


*